מה לעשות אם מחשב נתקע כל הזמן?

מה לעשות אם מחשב נתקע כל הזמן?

חג פסח מתקרב ואיתו גם מתקרבת תקופת הניקיונות. אבל הפעם נדבר על ניקיון מיוחד- “ניקיון של מחשב”. במונח הזה הכוונה לסידור וניקוי של מחשב מקבצים מיותרים וזמניים. אם מחשב משימוש שלכם מספר שנים, אז בוודאי הרגשתם שהוא התחיל לעבוד פחות טוב, נהיה יותר איטי, לעתים אפילו נתקע. בעצם זו תופעה מאוד מוכרת ונפוצה, שברך כלל מתקבלת עקב חוסר תחזוקה שוטף. לא כולם יודעים, שבכל פעולה אפילו הכי בסיסית, כמו הפעלת סרטון, גלישה ברשת ואחרות מידע כלשהו נשמר במחשב. עקב כך, ששימוש במחשב הוא בדרך כלל יום יומי, המידע הזה מצטבר בקצב מאוד מהיר, זה מעמיסה על הפעלה תקינה של המחשב ולכן מתרחשות האטות ותקיעות.



בשביל לא להגיע למצב כזה חייבים לבצע תחזוקה שוטפת למחשב מידי כמה זמן. ניתן לעשות במספר דרכים. אחת מהן להיכנס ל STORAGE SENSE  לבחור קבצים זמניים ולמחוק אותם. חושב לסמן רק את הקבצים שאין בהם שימוש וגם את תוכן של פח אשפה שנמצא שם יותר מ30 יום.  נקודה חושבה היא לבדוק איזה פרטים יש בסל אשפה. אחרת אתם יכולים לגלות עם הזמן, שקבצים חשובים נמחקו בטעות. במקרה וגיליתם שהקבצים הדרושים נמחקו בטעות תפנו לחברה שעוסקת בשחזור מידע מכל המדיות הדיגיטליות ומציעה גם שחזור קבצים שנמחקו בטעות.

מה לעשות אם מחשב נתקע כל הזמן

בנוסף, כנסו לprograms and features  ומחקו משם תוכנות, שאין בהן שימוש כלל. רק תזהרו, אם אתם לא בטוחים לגבי תוכנה כלשהי, כדאי להתייעץ עם המומחים. ישנו עוד סוג של תוכנות אשר “עולות” ישר עם הפעלת מחשב ו”עליית” מערכת הפעלה, כמובן, שזה מביא להאטה בפעילות של מחשב. הרי הוא חייב במקביל לטעון מספר רב של דברים, שהם לא בהכרח נחוצים. בשביל לבטל את הפעלה של תוכנות כאלו, שמופעלות על “אוטומט” תצטרכו לגשת לחלונית של חיפוש, שתוכלו לגלות על ידי לחיצה על אייקון של חלונות בפינה שמאלית תחתונה בחלון של חיפוש תכתבו TASK MANAGER, אחרי שזה יופיע בתוצאות החיפוש תלחצו עליו. עם הלחיצה יפתח חלון נוסף, שבו תצטרכו לבחור בלשונית של “STARTUP” ואז תראו את הרשימה של תוכנות שנפתחות באופן אוטומטי ברגע שמדליקים את המחשב. על ידי לחיצה ימנית על העכבר תוכלו לסמן על כל תוכנה האם להשאיר אותה לפעול בצורה אוטומטית או לא.



לבסוף תמחקו את הקבצים בדפדפן שבו אתם עובדים. הדפדפן הכי נפוץ בישראל זה כרום. בשביל למחקו קבצים זמניים כנסו להגדרות. הדרך הקלה זה ללחוץ על סימן של 3 נקודות, שנמצאות בצד ימין מול שורת חיפוש. אחרי זה יפתח חלון של הגדרות תבחרו ב PRIVACY AND SECURITY, תמצאו CLEAR BROWSING DATA. שוב יפתח חלון חדש שבו תוכלו לבחור מה אתם רוצים שימחק.

אם תקפידו לבצע את הפעילות הפשוטות האלו  מידי פעם, תראו שהמחשב שלכם יעבוד יותר חלק.